Mezinárodní festival dětských a mládežnických sborů

 

Mezinárodní festival dětských a mládežnických sborů je prestižní přehlídkou tuzemských i zahraničních pěveckých souborů konající se v Pardubicích již od roku 1969. 

V letošním roce proběhne již 26. ročník festivalu 10. – 11. listopadu 2017.  

Festival je pořádán Pardubickým dětským sborem Iuventus Cantans a Základní uměleckou školou Havlíčkova za podpory Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. Koná se vždy začátkem měsíce listopadu a účastní se ho dětské a mládežnické sbory jak domácí, tak i zahraniční. Jsou to sbory, které patří ke špičce ve svém oboru a mohou se pochlubit množstvím ocenění. Jejich repertoár zahrnuje lidové písničky, klasickou vážnou hudbu, sakrální tvorbu ale i skladby muzikálové či popové. Je tedy opravdu vždy na co se dívat, poslouchat a těšit se. 

Festival začíná vždy v pátek v podvečer v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, kde se shledají všichni účastníci festivalu při společném zahajovacím koncertu a krátce se na něm představí. V sobotu dopoledne sbory porovnávají své pěvecké síly v soutěži o cenu Miroslava Raichla. V tomto klání je povinností nastudovat a zazpívat alespoň jednu skladbu od Miroslava Raichla vlastního výběru. Sobotní odpoledne patří koncertu, na kterém vystoupí opět všichni účastníci festivalu s hostujícím sborem Iuventus Cantans. Následuje vyhlášení výsledků soutěže a závěrečná společná píseň, kterou všechny sbory společně nacvičí a zazpívají si ji na závěr celého koncertu pod vedením sbormistra výherního sboru.

 

Historie:
Mezinárodní festival dětských a mládežnických sborů v Pardubicích založil Doc. Ing. Vlastislav Novák v roce 1969. Festival byl koncipován jako nesoutěžní, jehož bohatý program nebyl dramaturgicky ani žánrově vymezen. Probíhal ve třech dnech, od pátku do neděle a pozvání na něj přijímaly vždy sbory, které patřily mezi světovou špičku. Od roku 1999 se festival začal konat jednou za dva roky a probíhat pouze ve dvou dnech, od pátku do soboty. V roce 2007 proměnil festival svou koncepci z nesoutěžní na soutěžní, sbory začaly porovnávat síly a soutěžit o cenu Miroslava Raichla.

 

a1-f1-m17053-image001.jpg@01D11094.AAB3F66025.ročník festivalu se konal 6. – 7. 11. 2015. Již popáté se v jeho rámci soutěžilo o cenu Miroslava Raichla, kterou získal sbor Jitro. PDS Iuventus Cantans se umístil ve zlatém pásmu, sbor Svítání ve stříbrném, sbor Campanella a Ostravský dětský sbor v bronzovém pásmu.